10 טיפים לוועד בית

10 טיפים לוועד בית

ל מי שגר בבית משותף יודע כי מדי שנה עליו לשלם דמי ועד בית בסכום הנקבע על ידי הוועד שמורכב מנציגי בעלי הדירות. ועד בית פועל מתוקף סעיף 65 לחוק המקרקעין, אחת לשנה נהוג לקיים אסיפת דיירים כדי לבחור ועד חדש. מדובר בתפקיד מחייב הדורש זמן ומחויבות לנושא, יש בתפקיד אחריות מאחר ויש לדאוג לאחזקת המבנה, לתחזוקה של המערכות השונות, לטפל בבעיות דחופות ולדאוג לגבייה, התפקיד לרוב כפוי טובה ועשוי להוביל לסכסוכי שכנים ולחיכוכים רבים.

טיפים לוועד בית

לפניכם 10 טיפים לניהול ועד בית תקין.

תקנון מוסכם או מצוי

אם אין תקנון מוסכם שנקבע על ידי בעלי הדירות החוק קובע כי ועד הבית נדרש לפעול ומחויב להוראות בתקנון המצוי כפי שהן מופיעות בחוק המקרקעין.

כהונה בת שנה

חוק המקרקעין קובע כי נציגי בעלי הדירות שנבחרו באסיפה יכהנו למשך שנה בלבד כוועד בית, אם אינכם מרוצים מתפקודו של ועד הבית תוכלו להחליפו בבחירות, עם זאת כדאי לזכור כי מדובר בתפקיד כפוי טובה המחייב אתכם להשקיע זמן ומשאבים אחרים.

כמה נציגים צריכים להיות בוועד בית

על פי חוק המקרקעין ועד בית יכול למנות חבר אחד בלבד, ולכל היותר חמישה חברים. אם יש בוועד הבית מעל חבר אחד על הנציגות למנות את אחד החברים לתפקיד גזבר.

חשבון בנק

יש לפתוח חשבון בנק על שם הבית המשותף, כל הכספים, מזומן וצ'קים, יופקדו לחשבון הבנק ובעלי הדירות חייבים לקבל קבלה. כדי לשלם בצ'ק מהחשבון חייבים לפחות שני חברים בוועד הבית לחתום על הצ'ק.

תשלום לוועד בית

כל בעלי הדירות בבית משותף חייבים לשלם דמי ועד בית בהתאם לחוק, ניתן לתבוע דייר סרבן, גביית התשלומים עשויה להוביל לסכסוכי שכנים ארוכים ומייגעים, לכן הפתרון הנוח והיעיל ביותר הוא להעביר את ניהול ועד הבית לחברה מקצועית המתמחה בנושא.

החלטות מחייבות

ההחלטות המתקבלות באסיפת דיירים מחייבות את כלל הדיירים בבית המשותף, בין אם הדייר השתתף באסיפה ובין אם לא. אם אתם מעוניינים להשפיע כדאי להשתתף באסיפות הדיירים, כך תוכלו להציע גם הצעות שיפור וייעול.

חברות באגודה לתרבות הדיור

מומלץ לשלם דמי חבר לאגודה לתרבות הדיור כדי לקבל סיוע משפטי, מידע מקצועי ועזרה בטיפול בדיירים המסרבים לשלם דמי ועד בית.

ניהול ועד בית במיקור חוץ

בבתים משותפים חדשים, ובעיקר בבנייני מגורים גבוהים ויוקרתיים, נהוג להעביר את ניהול ועד הבית לחברה מקצועית ומנוסה. כך הדיירים אינם צריכים להתמודד עם אחד התפקידים כפויי הטובה ביותר שיש, וגם לא להתמודד עם גבייה, דרישות שונות משכנים, לחצים וכדומה.

איכות חיים גבוהה יותר

כל הדיירים בבניין מעוניינים לגור בבית משותף נקי ומתוחזק וכי מישהו ידאג לכל הבעיות כמו החלפת נורות, תיקון מעלית ופיצוצי צנרת, טיפוח הבניין ועוד. עם זאת, בחיים המודרניים כולנו עובדים שעות ארוכות ועסוקים בסידורים רבים, לכן כדי ליהנות מאיכות חיים גבוהה וממגורים בבית משותף מטופח ומתוחזק, כדאי להעביר את ניהול ועד הבית לחברה חיצונית אמינה ויעילה.

תפריט נגישות